Často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a klasickým krbem s krbovou vložkou

Krbová kamna se využívají především jako lokální topidlo s okrajovou možností přesunu tepla pomocí ventilátoru horkovzdušným nebo teplovodním způsobem u kamen s teplovodním výměníkem. Naopak u klasických krbů s krbovou vložkou můžeme využít nejen jako doplněk do obývacího pokoje, ale můžeme vytopit bez větších potíží celý dům pomocí horkovzdušných rozvodů nebo teplovodního výměníku a radiátorů.


 Jaké je nejideálnější dřevo pro spalovaní v krbových kamnech?

Pro správné fungovaní krbových kamen je vhodné používat pouze suché dřevo (maximální povolená vlhkost dřeva je 20%), bez povrchových nátěrů jako je lak či barva. Při porušení těchto podmínek dochází k zanášení krbových kamen, kouřovodu a především komínového systému, porušení záručních podmínek výrobce a může dojít k trvalému poškození spotřebiče.


Jak určíme správnou vlhkost dřeva?

Nejlepší způsob určení vlhkosti dřeva je zakoupení vlhkoměru, který je běžně k dostání např. v internetových obchodech nebo po konzultaci u nás na prodejně. Po správném použití získáte přesné informace o stavu Vašeho dřeva.


Jak nejlépe sušit dřevo?

Ideální způsob je např.podél domu naskládat naštípané dřevo, vrchní část mít chráněnou proti dešti. Vhodné je vybrat místo , kde svítí často sluníčko a je možnost cirkulace suchého vzduchu. Špatný způsob je sušení dřeva v dřevníku, který je spíše vhodný k uskladnění suchého dřeva.


Jaká je ideální teplota spalovaní dřeva?

Ideální teplota spalovaní dřeva je 800-1000 °C.


Při jaké teplotě začíná jev zplynování?

Je to při teplotě od 400 °C.


Co je to sekundární spalování?

Často se udává jako čisté spalování s oddělenými spalovacími komorami. Při hoření dřeva se uvolňují plyny, které díky technologii přísunu předehřátého vzduchu se vracejí zpět do topeniště a vyhoří, neodcházejí do komínového systému a tím pádem nenávratně mimo dům. Při dosažení vhodné teploty v topeništi, dochází u zplynovacích kamen k ochlazení kouřovodu (komínku), snížení spotřeby dřeva a emisí.


Co je to sálavé teplo?

Je nejdzravější způsob vytápění, jedná se o šíření tepla pomocí elektromagnetického vlnění, které se šíří prostorem, je pohlcováno povrchy okolních těles. Od kamen se pohybuje v rádiusu cca. 5 m, pokud chceme využít teplo i na delší vzdálenost, je nutný využít např.ventilátoru.


Jaké jsou sálavé krby?

Jsou to krby se speciálními typy krbových vložek a obestavby z akumulačního materiálu např. z šamotu. Po vyhasnutí topeniště využíváme teplo, které je naakumulované ve vložce a obestavbě, díky tomu vytápíme dům i několik hodin.


Co je to konvekce?

Je přirozená cirkulace vzduchu v místnosti. Teplý vzduch stoupá od kamen ke stropu naopak studený vzduch klesá k podlaze.


Jaké jsou konvekční krby?

Obestavby se realizují z izolační desek např. liapor, kalciumsilikátových desek. Ve spodní části se realizují mřížky, kde je přirozeně přiváděn vzduch do obestavby , ochlazuje krbovou vložku a naopak v horní časti se umísťují mřížky pro odvod ohřátého vzduchu zpět do místnosti.


Proč se u krbů izolují stěny a realizuje mezistrop?

Každá odborná firma by měla dodržovat při realizaci určitá bezpečností pravidla. Na jakoukoliv stavební konstrukci nesmí působit větší teplota jak 52 °C, proto naše firma odizolovává i prostor za krbem i strop v prostoru krbu. Konstrukce jsou díky izolačním deskám maximálně ochráněny a nemůže dojít k degradaci materiálu a případnému požáru.


Proč se u kanadských kamen využívá teploměr?

Nejjednodušší způsob jak určit správně na topená kamna je použít jednoduchý magnetický teploměr, který se upevní do přední části kamen nejlépe vedle dvířek do topeniště. Jsou zde tři základní pole. Pokud je ručička v prvním poli, jsou kamna nedostatečně natopená a dochází k dechtování. Doporučujeme kamna rychle natopit do druhé části pole, kde je optimální teplota. Třetí zóna naznačuje přetopení, zde doporučujeme již nepřikládat, aby došlo k snížení teploty a kamna se vrátila do optimální zóny. Každému zákazníkovi doporučujeme zakoupit teploměr pro snadnou manipulaci s kamny.


Co je to externí vzduch?

Externí vzduch je nedílnou součástí kamen. Jedná se o přisávání vzduchu z exteriéru. Pro tyto účely se využívají speciálně navržené kanály, které se umisťují do podlah. Vyústění doporučujeme pod kamny nebo v prostoru krbu. Externí vzduch se přisává přímo do topeniště, neochlazuje okolní vzduch v místnosti. Zamezuje odsávání kyslíku z prostoru,zlepšuje funkčnost kamen. Pokud nelze externí vzduch v domě instalovat, doporučujeme pravidelné doplňování kyslíku větráním!


Špatný tah krbových kamen s výměníkem

Problém je už ve funkčnosti kamen, pokud protéká vlažná voda nad topeništěm, aby se ohřála, tak tato voda ochlazuje kamna a ty přirozeně dehtují a kamna často zakouří.
Jediná rada je při roztápění otevřít klapku na vzduch a do komínového systému. Roztápět zásadně pomocí podpalovače a třísek. Proč třísky? Na to je jediná jednoduchá odpověď, potřebujete ohřát co nejrychleji komín, aby došlo k zvýšení tahu komínového systému a spaliny nezakouřili do místnosti.


Proč chtít bezroštové spalování?

Bezroštové spalování umožňuje pomalé, kontrolované a tím velmi ekonomické zplynování dřeva. Ohniště je vyloženo kvalitním šamotem, který představuje tepelnou akumulační masu podporující čisté a efektivní hoření. Pouze takto může popel dohořet na jemné částice. Efektem je snížení množství zbylého odpadu (popela).

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.